SSU specialtränar tio medlemmar i att debattera migrationspolitik inför valet i höst. De tio demokratiambassadörerna var med och slog svenskt rekord i studiecirkel i helgen, utomhus dessutom.  Bild: Expo

De ska hålla SD utanför riksdagen

ARTIKEL | Publicerad 2010-02-23

Svenskt rekord i studiecirkel. Så slutade den första träffen för SSU:s demokratiambassadörer mot främlingsfientlighet, som hölls i helgen.

Tio SSU:are från olika håll i landet har antagits till en spetsutbildning för att bli förbundets demokratiambassadörer inför valet i höst. De tränas för att kunna debattera och upplysa väljare om integrationspolitik.
Den första träffen hölls i helgen i Stockholm.
- Det var jättekul. Vi diskuterade och utbildade oss om migrationsfrågor och mediehantering, säger Magnus Manhammar, både ansvarig för projektet och en av ambassadörerna.
 
- I lördags besökte vi
Forum mot rasism, och sen slog vi svenskt rekord i studiecirkel när vi ihop med en massa andra människor läste Expos studiecirkel "Sverigedemokraterna har fel". Vi var 69 personer som satt utomhus i snöstormen på Norra bantorget.
 
Nästa träff kommer
att hållas i mars. Då ska demokratiambassadörerna tränas i att debattera. Den sista träffen hålls i maj och bjuder på en kurs om främlingsfientliga partier ute i Europa.
- Våra systerpartier från andra länder är inbjudna för att föreläsa om situationen där de verkar, säger Magnus.

Becky Bergdahl

Fler texter av Becky Bergdahl ›

Dela texten