Start
Bildreportage
Kultur/nöje
Fokus SSU
Om Frihet
Kontakt
Radio
Redaktionsbloggen
Sök
RSS
Arkiv 2012
› Visa senaste 10
mars (3 st)
februari (2 st)
januari (2 st)
Arkiv 2011
december (1 st)
november (3 st)
oktober (6 st)
september (9 st)
augusti (7 st)
juli (1 st)
juni (8 st)
maj (19 st)
april (22 st)
mars (39 st)
februari (59 st)
januari (33 st)
Arkiv 2010
december (36 st)
november (49 st)
oktober (29 st)
september (34 st)
augusti (31 st)
juli (1 st)
juni (36 st)
maj (12 st)
april (16 st)
mars (27 st)
februari (32 st)
januari (17 st)
Arkiv 2009
december (9 st)

EU behövs på annat håll

Publicerad 2011-10-24

Samtidigt som eurozonen dignar ned under trycket från en global lågkonjunktur, skuldberg och obefintliga finansiella ramverk är EU-kommissionens fokus på villovägar. I våras lanserade organet nämligen idén om att alla piratkopierare i hela unionen ska registeras och lagras i en central databas. Något som också tycks tagit upp mycket tid trots en omtumlande skuldkris. Lyckligtvis finns det också de som protesterar. EU:s myndighet för integritet, EDPS, menar att förslaget urholkar rättssäkerheten för medborgare.
– Personliga data över individer, med namn, adresser och andra kontaktuppgifter, samt information om misstänkta brott, ska enligt förslaget kunna utbytas mellan kommissionen och medlemsstaterna och lagras under okänd tid i databasen, trots att det inte finns någon juridisk text där individer kan styrka lagligheten i sådana åtgärder, säger myndigheten i ett utlåtande.

Personligen tycker jag att EU:s engagemang behövs bättre på annat håll än ett laghafsverk som varken löser den centrala frågan om ersättning för kulturskapare eller garanterar tillämpningen från fall till fall. Snarare än ogenomtänkt lagstiftning behövs marknadsaktörer som hittar nya sätt att locka konsumenterna att lätta på plånboken. Apples "Itunes Match" är ett steg i rätt riktning.

Visst. I ärlighetens namn snackar 27-mannakommissionen om annat också. Till exempel lanserade man häromdagen ett avskrivningspaket för bland annat Grekland, med syftet att minska störningarna i den europeiska ekonomin. Vad som verkligen blir av i slutändan återstår att se. Klart är i alla fall att EU:s krispaket om 72 miljarder kronor knappt räcker till att hålla Grekland flytande till slutet av nästa år. Problemen är djupare än så.

En sak är tydlig. Glappet mellan behovet av omfattande politiska reformer och den faktiska viljan har sannolikt aldrig varit större. Samtidigt som EU:s ledande insitutioner ägnar alltför mycket kraft åt att jaga filmsugna nedladdare i tonåren skär krisen djupa revor i Europas redan svårt sargade välfärdssystem. Vill EU:s representanter överhuvudtaget överleva som relevanta politiska aktörer är det hög tid att prioritera om.

Daniel

Kommentera

Kommentera
Rubrik
Alias
Kommentar
Din e-postadress
Skriv ordet i bilden
Skicka
Annons
Tidningen Frihet, Box 11544, 100 61 Stockholm. Telefon 08-714 48 00, Fax 08-714 48 00
© 2008-2012 Tidningen Frihet. Citera gärna men ange källan. Producerad av Ropson AB