
Artikel 2012-02-01
Artikel 2011-12-16
Artikel 2011-12-14
Artikel 2012-01-27
Artikel 2011-02-25

1. Primärvalen i USA är i full gång. Vem vill du se som USA:s nästa president?
Susanna Young Håkansson, 17 år, SSU Stenungsund:
Hillary Clinton. Hon är kvinna och USA har aldrig haft en kvinnlig president. Jag tror att hon skulle kunna förändra mentaliteten i USA.
Johan Lind, 20 år, SSU Haparanda:
Barack Obama. Han har vettiga åsikter och är ett bättre val än Hillary Clinton. Jag hoppas att det blir någon av de två i alla fall.
Oskar Sköld, 19 år, SSU Göteborg:
Jag tror på Hillary Clinton. Hon har bättre syn på sjukvård för unga och familjer och allmängällande sjukförsäkring.
2. Regeringen vill att Apoteket ska privatiseras. Vad tror du blir konsekvenserna av det?
Susanna: Jag tycker inte att man ska ta bort monopolet. Det som är receptbelagt är det av en anledning och det ska inte säljas hur som helst. Utan Apoteket tror jag att kontrollen blir sämre.
Johan: Frågan är om det blir billigare eller dyrare och vem det gynnar. Jag tror det gynnar den med mest pengar och det är inte en bra lösning.
Oskar: Tillgängligheten kanske ökar men det kan leda till att vissa apotek blir sämre och vissa blir bättre. Det kan också inverka på kvaliteten på medicinen.
3. Polisen tar hjälp av företag och branschorganisationer för att göra utredningar om brott mot fildelningslagen. Vad tycker du om det?
Susanna: Jag är emot att polisen tar hjälp av företag när det gäller att utreda brott, det blir inte objektivt. Sen kan man diskutera hur allvarligt brott fildelning egentligen är.
Johan: Det borde inte vara de som gör utredningen, den ska polisen göra. Fildelning ska inte vara brottsligt, möjligen kan man ha en månadsavgift. Det måste gå att lösa på ett bättre sätt än i dag.
Oskar: Det är helt fel. Det strider mot rättsstaten då man blandar in partiska aktörer i brottsutredningar. Man vet inte alls vad de gör med bevismaterialet.
4. Torsken i Östersjön och Kattegatt håller på att ta slut. Vad tycker du att man bör göra?
Susanna: Man måste införa ett fiskestopp på torsk, den ska inte säljas i Sverige alls. Om några år kan man se om torsken kommer tillbaka, då kanske fisket kan bli aktuellt igen.
Johan: Dels måste man se till tillgång och efterfrågan på fisk. Dels måste man införa fiskestopp på de arter som är hotade.
Oskar: För det första måste man få folk att sluta köpa torsk, ett nästa steg är att införa totalt torskfiskestopp.
Axel Björneke

