Fokus SSU
 
Start
Bildreportage
Kultur/nöje
Fokus SSU
Om Frihet
Kontakt
Radio
Redaktionsbloggen
Sök på frihet.se
Sök
Avancerad sökning
RSS-flöde
Fokus SSU
Mest lästa just nu
Från min sida
Artikel 2012-05-16
Höjer ungas röster
Artikel 2011-12-13
Frihetskamp från exilen
Artikel 2012-04-27
Politisk sångfågel
Intervju 2012-05-03
När idéer blir verklighet
Artikel 2012-01-17

Å andra sidan – att äta kött

ARTIKEL | Publicerad 2008-09-30   2 kommentarer

Ska det serveras kött? Eller enbart vegetarisk mat? Diskussionerna har varit stormiga inför många SSU-evenemang. Här får Lars och Malin ge sin syn på saken.


Malin Emanuelsson, SSU Södra Älvsborg

Varför ska man inte äta kött?
– I grund och botten tycker jag att det handlar om respekt för levande varelser, jag tycker att det är fel att vi föder upp och dödar djur bara för att vi vill ha en god köttbit på tallriken. Sedan har vi miljöaspekten, allt som produceras och konsumeras påverkar miljön och den hållbara utvecklingen. Köttindustrin är en stor bov i den globala uppvärmningen och vår köttkonsumtion påverkar klimatet lika mycket som flygtrafiken. Det är också en enormt orättvis fördelning av jordens resurser, i vissa delar av världen äter man ihjäl sig medan människor svälter ihjäl i andra. Landareal där man skulle kunna odla mat som skulle räcka till enormt många människor används i stället för att odla foder att föda upp djur med.

Men människan har ju i alla tider ätit kött, är vi inte skapta för att göra det?
– Det är många forskare som hävdar att vi människor är allätare. Människan har lärt sig att äta det som funnits till hands. I dag behöver vi dock inte äta kött i Sverige för att överleva, jag tycker snarare att vi överkonsumerar kött. Jag tycker inte heller att det är ett relevant argument för att vi ska fortsätta äta det. Vi måste anpassa oss och handla efter det som är bäst för vår planet och de som lever på den. Skulle man hårdra det argumentet behöver man inte bry sig så mycket om omvärlden, för ”vi har ju alltid gjort så”.
 
Är du aldrig rädd för att inte få i dig tillräckligt med järn och vitamin D och B12? Många vegetarianer lider brist på de ämnena.
 – Nej det är jag inte. Det är sant att man som vegetarian måste vara noga med att äta allsidigt så att man får i sig allt man behöver, men gör man det så finns det inte någon anledning att oroa sig. Det finns många som slarvar med maten och äter onyttigt, oavsett om de är vegetarianer eller inte.

 


Lars Sandgren, SSU Skaraborg

Varför ska man äta kött?
– För att det är gott. Skämt åsido, man ska äta det man själv vill och mår bra av att äta.
 
Men lider inte många djur som föds upp av livsmedelsindustrin? För trånga burar och långa, plågsamma transporter till slakt rapporteras det ju om titt som tätt i medierna?
– Jo, så är det säkert i vissa fall. Men att helt sluta äta kött är inte en lösning helt utan konsekvenser. Om man istället som konsument och politiker ställer krav på köttindustrin så kan vi lösa de problemen. EU är ett bra medel där vi svenskar även kan påverka livsmedelsindustrin i andra länder än Sverige.
 
Vad säger du om miljöperspektivet då? Köttindustrin släpper ut stora mängder växthusgaser som bidrar till den globala uppvärmningen. Köttproduktion är också mycket mer energikrävande än vegetabilieproduktion.
– Liksom allt annat så är givetvis inte köttindustrin lika miljövänlig som man kunnat önska. Men även inom köttindustrin så läggs det ner mycket tid och pengar för att minimera utsläpp.
Återigen är det viktigt att ställa krav på närproducerat kött, både som politiker och konsument. De utsläpp som djuren själva orsakar kommer givetvis inte att minska vare sig vi äter kött eller inte.
 
Sist av allt, vegetarianer och veganer är mindre drabbade av övervikt, högt blodtryck och en rad sjukdomar. Har du funderat på att dra ner på ditt köttätande för hälsans skull?
– Nej, kött är inte nödvändigtvis mindre hälsosamt än vegetarisk mat – det beror på hur man tillagar och varierar sin mat. Kött är till största delen protein och vi vet ju att ett stort intag av fett och kolhydrater är ett större problem när det gäller övervikt till exempel.
 

Skriv ut text

Läs kommentarer
Kommentera
Tipsa en vän

Läs kommentarerUppdatera
Stäng
 

Skrivet av Liv 2008-10-12 20:10

Jävligt bra svar

Du är så himla grym Malin! Håller med dig helt och hållet, tycker inte att andra sidan hade några bra argument. Även om jag inte är vegitarian, så funderar jag grymt på att bli det nu!

Skrivet av Stig 2009-02-16 19:19

Ät mindre och rör dig mera än du tror att du behöver!

Människan har aldrig tidigare i historien haft bättre förutsättningar till en bra mathållning än nu. Vi kan äta allsidigt från allt möjligt från hela världen. Därför lever vi säkert också längre.

Trots detta äter många ensidigt, felaktigt, för mycket, för fett och för sött. Dessutom dricker många för mycket läsk och alkohol.

Om alla försökte bli lite mer medvetna om vad de stoppar i sig, äter mer vegetariskt, mindre fett, mindre socker, mer frukt, mer grönsaker så kommer "skutan" att segla åt rätt håll. Människan har utvecklats för att röra sig 8 km per dag och bara äta lite mat. Tänk på det!

Alla behöver inte bli fallfruktsveganer.

Kommentera
Rubrik
Alias
Kommentar
Din e-postadress
Skriv ordet i bilden
Skicka
Tipsa din vän om texten genom att fylla i informationen nedan.
Ett mail skickas till henne/honom med länk till texten.
Till e-post: *
Hälsning:
Ditt namn: *
Din e-post: *
* = obligatoriska uppgifter
Skicka

Inom samma ämne

Fyra frågor
Av Becky Bergdahl
2009-02-20
Johanna, Samanta och Oscar om en bojkott av Israel, aktiv dödshjälp, nyårslöften och Thomas Quick – är han skyldig eller oskyldig? 
Fyra frågor
Av Becky Bergdahl
2008-12-18
Veronica, Erika och Gustaf tycker till om finanskrisen, utseendepress på kvinnliga programledare, den rödgröna koalitionen och skolmat som kostar. 
Ã… andra sidan - vapenexport
Av
2008-11-07
Är det rätt att Sverige säljer vapen till andra länder? Jonas och Simon är två medlemmar som tycker olika – här förklarar de sina ståndpunkter. 
Fyra frågor
Av Becky Bergdahl
2008-11-04
Angelica, Elin och Erik om homovigslar, bötesstraff för dåliga skolor, fru Gårman-skyltar och tondöva barn i Idol. 
FRA-protester i Örebro
Av Axel Björneke
2008-09-10
Sommarens stora politiska fråga har rört den så kallade FRA-lagen som antogs av riksdagen i juni. Många SSUare har upprörts över den integritetskränkande lagen, och Örebro läns SSU-distrikt bestämde s 
 
 
Tidningen Frihet, Box 11544, 100 61 Stockholm. Telefon 08-714 48 00, Fax 08-714 48 00
© 2008-2012 Tidningen Frihet. Citera gärna men ange källan. Producerad av Ropson AB