Fokus SSU
 
Start
Bildreportage
Kultur/nöje
Fokus SSU
Om Frihet
Kontakt
Radio
Redaktionsbloggen
Sök på frihet.se
Sök
Avancerad sökning
RSS-flöde
Fokus SSU
Mest lästa just nu
- Demokratins fundament är borta
Artikel 2012-02-01
SSU ökar
Artikel 2011-12-16
4 frågor
Artikel 2011-12-14
Metallbas ny S-ledare
Artikel 2012-01-27
Fyra frågor
Artikel 2011-11-30

Å andra sidan – friskolor

ARTIKEL | Publicerad 2008-12-15   8 kommentarer

För Nea står friskolor för valfrihet. För Kenan står friskolor för segregation. Här förklarar de varför de tycker som de gör.

 


Nea Fogelström, SSU Östergötland

 Varför är friskolor bra?
– Friskolor är bra som ett komplement till den kommunala skolan. Den kommunala skolan passar många men inte alla. Kunskapsgymnasiet är ett bra exempel där man har ett annat arbetssätt som är anpassat efter individens förutsättningar. Friskolor kan även komplettera den kommunala skolan genom att ha programinriktningar som den kommunala skolan inte har. Friskolor kan även använda sig av en annan intagningsprincip än den kommunala skolan, vilket gör det lättare att komma in om man till exempel bor nära, har ett syskon som går där eller så kan man stå i kö för en plats. Detta minskar betygens betydelse och gör friskolorna mindre elitistiska.
Vissa friskolor är företag som ser till ägarens vinstintresse. Riskerar man inte att det tummas på utbildningens kvalitet för att spara pengar?
– Om friskolan inte tillhandahåller en bra utbildning för sina elever så kommer färre att söka sig dit, och för att ens kunna tjäna pengar på skolan måste den vara bra och konkurrenskraftig.
Men finns det inte en risk för att friskolor leder till ökad segregation då?
– Klart att risken finns, det vore dumt att förneka det. Jag är inte för religiösa friskolor eller för diskriminering, jag vill ha en friskola som är öppen för alla och där människor med olika bakgrunder möts. Men jag tror mer på en förändring av friskolorna än att vi förbjuder dem helt och hållet.
Många säger att friskolorna utarmar den kommunala skolan, som får mindre pengar när friskolor startas. Vad säger du om det?
– Problemet är att Skolverket beslutar om en friskola får starta eller inte, jag tycker att det yttersta ansvaret ska ligga hos kommunen. På så vis kan kommunen stoppa en friskola om man anser att man inte har råd.

 


Kenan Harbas, SSU Kronoberg  Bild: p

Varför är friskolor inte bra?
– Friskolorna har inte skapats för att ge utrymme åt nya pedagogiska perspektiv, som ägarna vill framhålla. Den egentliga grundtanken är att blåsa både stat, elever, personal och föräldrar på pengar. Tyvärr finns det alltför många föräldrar som inte har någon vetskap om att barnens skolpeng som är avsedd för utbildning i stället går till giriga skolägare som vinst.
Men valfrihet är väl bra? Många barn vill ju uppenbarligen gå i friskolor, ska de inte få det då?
– Man kan ju välja fritt i vilken kommunal skola man vill gå. Friskolorna är inte till för och öppna för alla som den kommunala skolan är. De kommunala skolorna diskriminerar ingen och finns överallt. De kan garantera en likvärdig och bra utbildning, vilket friskolorna inte kan göra. Valmöjligheten försvinner inte när friskolorna är borta!
Kan inte friskolorna liva upp genom att de bjuder på konkurrens till den kommunala skolan och erbjuder nya lösningar på gamla problem?
– Friskolorna erbjuder kanske konkurrens, men de erbjuder inga lösningar. Att de ska erbjuda program och pedagogik som den kommunala skolan saknar stämmer inte.
En kommunal skola riskerar inte något, den kan inte gå i konkurs om eleverna är missnöjda och byter skola. Är det inte bra med friskolor som drivs av vinstintresse och som måste anstränga sig för att få nöjda elever?
– En kommunal skola riskerar inte pengar på samma sätt som en friskola, men däremot har den ett större ansvar att förvalta de ekonomiska resurserna bättre. När problem uppstår har eleverna på de kommunala skolorna något att säga till om genom elevråd, jämfört med eleverna på privata skolor som får tiga. Ska skattepengarna gå till reklam och skapa vinst för friskolornas ägare – eller ska de gå till utbildning? Det är grundfrågan. •
 

Becky Bergdahl

Fler texter av Becky Bergdahl ›

Skriv ut text

Läs kommentarer
Kommentera
Tipsa en vän

Läs kommentarerUppdatera
Stäng
 

Skrivet av Kenan 2009-02-07 23:06

Oj då

Skrämmande att vi har personer som tycker som Nea i vår organisationen. Vi ser för varje undersökning att svenska skolan bara blir värre och värre och att klyftorna mellan skolor ökar. Jag som socialdemokrat kan inte tillåta det som Nea kan. Friskolor skapar segregation och det är bevisat. Man kommer inte tillrätta med det som Nea vill. Bara två ord till STOPPA FRISKOLORNA!

http://www.kenanharbas.blogg.se

Skrivet av Stig 2009-02-10 10:08

Ett föredöme är bättre än många argument!

Principen att ge människor alternativ är rätt.

Att ge nytt utrymme för nya pedagogiska perspektiv, nya special- och intresseinriktningar kan bara hjälpa saken framåt.

Att även ge lärare möjlighet att utvecklas med andra arbetsgivare ger också ny dynamik.

Om ingen får vara bättre än den sämsta så kommer inte mycket att hända, var så säker!

Att ge möjligheter och motivation på nya och gamla sätt är det som driver utvecklingen framåt.

Ett föredöme är bättre än många argument!

Skrivet av Kenan 2009-02-11 23:24

Rastster hela bunten

All den pedagogik som du säger att friskolorna har fört in i det svenska skolväsendet och ska vara så revolutionerande stämmer inte. Samma pedagogik som finns på friskolorna har de kommunala.

Bara för man enbart har kommunala skolor så hindrar det inte elever från att välja vilken skola de vill gå på. I många kommuner finns ett fritt skolval. Friskolor behövs inte finnas för att man ska kunna välja fritt!

Väldigt dåliga argument du kommer med. Friskolor skapar orättvisor där man sorterar duktiga från dåliga, invandrare och svenskar, handikappade och ”normala”. Tycker du att friskolan är lika och till för alla? Inte ska de behöva bero på hur smart du är eller hur du ser ut för att gå i just den skolan!

Friskolor är inget föredöme utan rasister hela bunden. Använder just det ordet för de rasindelar folk! Du vet mycket väl att de är så och jag tänker aldrig låta mina skolpengar gå till ägaren som vinst!

http://www.kenanharbas.blogg.se

Skrivet av Stig 2009-02-14 19:39

Hur kan alla stimuleras maximalt?

Ingen blir väl bättre för att det går en massa understimulerade elever i en skola? De som inte är så duktiga eller så flitiga blir väl inte bättre för att de som är mer intresserade hålls kvar i en långsammare takt?

Hur kan alla stimuleras maximalt?

Hur hittar man lämpliga grupper med passande lärare där alla får chansen att göra sitt bästa?

Det är väl detta som frågan gäller?

Det behövs flit för att utvecklas väl och för att kunna klara sin egen försörjning och kunna hjälpa andra.

Vem kan driva framtidens företag i internationell konkurrens som kan ge arbete och välstånd åt hela samhället?

Skrivet av Patrik 2009-03-16 18:30

Utvecklingsproblem

Ett problem med friskolor är att långt ifrån samma regler gäller för friskolor som för den kommunala skolan. Det har spenderats oräkneligt med tid och resurser för att föräldrar och samhället ska ha insyn och möjlighet att påverka skolorna.

I ett slag så försvinner all möjlighet till påverkan och insyn när fler friskolor tar över och kommunala skolor läggs ner.

De som arbetar på skolorna har heller inget skydd om de skulle vilja gå ut med missförhållanden och felaktigheter på skolorna eftersom de i första hand skal vara lojala mot sin arbetsgivare inte mot eleverna eller de som betalar för ägarkalaset.

Skrivet av Karin 2009-06-04 11:17

Dra inte alla över samma kam!

Många friskolor drar igång med ideella krafter, föräldrar och lärare som kämpar emot kommunernas vilja att totalt släcka ner landsbygden! Vi har jobbat hårt länge och kommer i höst att starta upp en ny friskola hemmavid. Kommunen tycker att våra barn ska åka buss, för vissa barn rör det sig om närapå 3 timmars bussresor, in till skolan i tätorten. Valfrihet -jotack! Vinsten är att våra barn får tryggheten av en skola med mindre klasser, nära naturen och hemmet. Någon ekonomisk vinst lär det inte bli!! Tvärtom lär det bli fler ideella arbetstimmar, men det gör jag gärna för mina barns skull!

Skrivet av cyrus 2010-08-30 09:31

det är inte så dåligt med friskolor endå.

Jag går själv i en friskola. Vi har en stor möjlighet att göra det som vi vill ble bättre på och kan behöva.

Skrivet av erik 2011-01-17 15:37

Tack Nea

Tack Nea för att du presenterar en bra och positiv bild av SSU. jag vill inte gå in på konkreta fall men jag som ung kan bara säga att största anledningen till varför jag aldrig i mitt liv skulle vilja gå med i SSU är för att ni presenterar en bild av er som är otroligt tråkig och negativ. Som pricken över i:et har ni Jytte som ledare. Finns det, förutom Tomas Östros, någon bittrare person i den svenska politiken? RYCK UPP ER!

Kommentera
Rubrik
Alias
Kommentar
Din e-postadress
Skriv ordet i bilden
Skicka
Tipsa din vän om texten genom att fylla i informationen nedan.
Ett mail skickas till henne/honom med länk till texten.
Till e-post: *
Hälsning:
Ditt namn: *
Din e-post: *
* = obligatoriska uppgifter
Skicka

Andra texter

- Demokratins fundament är borta
Av John Antonsson
2012-02-01
<b>I EU-parlamentet höjs röster om att Ungern bryter mot grundläggande värden, som demokrati och mänskliga rättigheter. Akos Kommassy från Ungerns socialdemokratiska ungdomsförbund anser att demokr 
Frihet från förr
Av John Antonsson
2012-01-31
Numret är det första för året. Den 21 januari mördades Fadime Sahindal av sin far. Fadime hade länge varit aktiv i SSU-Jämtland och länge varit verksam i kampen mot våld mot kvinnor. 
Metallbas ny S-ledare
Av
2012-01-27
Partitoppar och dignitärer från förr satt på främsta rad när den socialdemokratiska partistyrelsen samlades för att välja ny partiledare i samband med ett öppet möte på Fotografiska museet i Stockholm 
Å andra sidan
Av
2012-01-26
Med anledning av de aktuella diskussionerna om jämställspotter återpublicerar Frihet en artikel om ämnet från från förra året. 
Samtal för frihet
Av
2012-01-20
Internationellt engagerade SSU-medlemmar från hela Sverige träffades mitt i den råa svenska vintern för att prata om den arabiska våren och utvecklingen i Nordafrika och Mellanöstern. Seminariet anord 
 
 
Tidningen Frihet, Box 11544, 100 61 Stockholm. Telefon 08-714 48 00, Fax 08-714 48 00
© 2008-2012 Tidningen Frihet. Citera gärna men ange källan. Producerad av Ropson AB