Intervju 2009-06-05
Reportage 2011-12-21
Reportage 2008-10-07
Recension 2011-08-24
Recension 2012-02-03


Bild: Wikipedia
Frihets nyårspanel
ARTIKEL | Publicerad 2008-12-25
Sex skarpa tyckare ser tillbaka på jordsnurret som gått – och blickar in i spåkulan för att se vad 2009 kommer att bjuda på för politiska skrällar.

Birgitta Ohlsson, riksdagsledamot (fp)
1: Vilken var den viktigaste politiska händelsen under 2008?
Att visionären Barack Obama valdes till USA:s 44:e president.
2: Vad vill du helst glömma av året som gått?
Att populisten Silvio Berlusconi kom tillbaka som Italiens premiärminister.
3: Vilken blir den viktigaste politiska frågan nästa år?
Europaparlamentsvalet den 7 juni. Ska svenska EU-vänner eller EU-motståndare i partierna få mest stöd. Kommer vi en gång för alla kunna lämna "ja-eller-nej-till-EU-debatten" bakom oss och satsa på EU? Förhoppningsvis ja!
4: Vilken politisk fråga är stendöd 2009?
Dessvärre feministiska spjutspetsfrågor som individuell föräldraförsäkring.
5: Vem är årets svensk?
Sara Mohammed för sin outtröttliga kamp mot hedersförtryck och starka glöd för kvinnors rättigheter.
6: Hur utvecklas det politiska läget i världen nästa år?
Efter år av växande religiös fundamentalism, ett krig mot terror som spårat ur och konfrontationer mellan länder önskar jag framtidsoptimism. Jag vill se idealism, hopp och förändring i ett slags "obamafierat" lyckorus. Guantanamo stängs, Lissabonfördraget träder i kraft och nya seriösa fredssamtal mellan Israel och Palestina.
7: Vilka politiska skandaler dyker upp under 2009?
Inte mycket nytt under solen. (s), (v) och (mp) fortsätter träta om sin oppositionskoalition och vi i alliansen bråkar om kärnkraften.
Axel Björneke





© 2008-2012 Tidningen Frihet. Citera gärna men ange källan. Producerad av Ropson AB



