Reportage 2011-12-21
Recension 2012-02-06
Reportage 2008-10-07
Intervju 2010-09-09
Artikel 2012-02-07
Kommentar till texten Avhopparna

”Alla länder har ett egen- intresse av ett avtal”
Inför Köpenhamn
INTERVJU | Publicerad 2009-11-17

Åsa Westlund, EU-parlamentariker (S).
Blir det ett nytt klimatavtal i Köpenhamn?
– Ja, det tror jag. Det finns alla förutsättningar att nå ett avtal. Trots alla problem så måste alla inse att det är nödvändigt.
Vad händer om de inte kan komma överens?
– Då får de fortsätta förhandla och vi får hoppas att det löser sig några månader senare, men det är mest sannolikt att det löser sig i Köpenhamn för det är ett mål man arbetat mot så länge. Alla länder har ett egenintresse av att det blir ett avtal. Alla kommer att drabbas av klimatförändringarna, även företagen i länderna, och de behöver ett avtal som gör att villkoren blir lika överallt och som gör att vi undviker de värsta scenarierna.
Räcker de löften världens ledare ställt ut inför mötet?
– Nej, inte om man ska tro den senaste forskningen. Då krävs det 40-procentiga minskningar i den rika världen och även åtaganden från de fattiga länderna.
Har regeringen gjort tillräckligt?
– Nej, Reinfeldt har fått kritik från många håll, även från andra borgerliga regeringar, för att han dragit ner förväntningarna på Köpenhamn för tidigt. Han kunde gjort mer, till exempel samlat företagare från hela EU-området för att trycka på i de länder där de är verksamma. Istället har han bidragit till att både Sverige och EU inte minskar utsläppen så mycket på hemmaplan, utan räknar in utsläppsminskningar i tredje världen. Och då blir det inte så trovärdigt.
Jesper Bengtsson





© 2008-2012 Tidningen Frihet. Citera gärna men ange källan. Producerad av Ropson AB



