Start
Bildreportage
Kultur/nöje
Fokus SSU
Om Frihet
Kontakt
Radio
Redaktionsbloggen
Sök på frihet.se
Sök
Avancerad sökning
RSS-flöde
kultur/nöje
Mest lästa just nu
Enformig debut
Recension 2012-02-06
Livet i mardrömsdiktaturen
Recension 2011-08-24
Vill ge fler bilder av verkligheten
Intervju 2009-06-05
Skakande samtidsminne
Recension 2012-02-03
"Det var bara fuck you"
Intervju 2010-02-12
Senaste kommentaren
Ångest!
NaJS: Min mor blev hjärntvättad ,som jag ser det. Vi flyttade på 70-talet till ny lägenhet och hamnade bredvid en mycket ...
Kommentar till texten Avhopparna
Mest kommenterade
Avhopparna
2011-12-21

”Humorn är en del av min person och kommer naturligt för mig när jag skriver. Men humorn är också huvudpersonen Svenhammeds vapen mot det som är jobbigt”, säger Zulmir Becevic.

”Politiken kan aldrig lyckas med integrationen”

INTERVJU | Publicerad 2009-11-16

Det senaste året har bilar satts i brand i flera svenska förorter. Zulmir Becevic är inte förvånad över det. Han har skrivit en roman om en svensk som ingen ser som svensk och nu är han nominerad till Sveriges finaste litteraturpris Augustpriset.

– När det rasade som värst i Frankrike visste jag att det bara var en tidsfråga innan det skulle nå Sverige. Det finns en puttrande frustration även här. Men att invandrare sätter bilar i brand är ju inte något genetiskt som vissa vill framställa det. Det är socioekonomiska faktorer som styr.
Zulmir Becevic låter som en forskare och det är han också. 27 år gammal är han både doktorand och författare. Han kom till Sverige som tioåring från krigets Bosnien, och första boken, ”Resan som började med ett slut”, byggde delvis på hans egen historia.

Huvudpersonen i ”Svenhammeds journaler”
är däremot född i Sverige, men med föräldrar från ett annat land – vilket får läsaren inte veta. Han får halva sitt namn från pappa Muhammed och halva från deras socialsekreterare Sven.
– Rent teoretiskt är Svenhammed svensk, men i praktiken är han något annat. Fast om någon säger att han ska åka tillbaka hem så finns det inget för honom att åka till.
Försöker man stoppa Svenhammed i ett fack skulle man kanske säga att han är andra generationens invandrare. Det är ett ordval som Zulmir Becevic har svårt för.
– Jag har märkt att vi använder begreppet utan att riktigt definiera det, så jag började fundera på om det är förlegat. Svenhammed är en röst i sig, ett slag mot generaliseringarna.

Ännu mer kritisk
är Zulmir till att tala om ”utanförskap”.
– Det är ett begrepp som Alliansen skapade för att vinna förra valet. Det används om arbetslösa, sjukskrivna och ensamstående mammor, men vad betyder det egentligen?
Är en arbetslös person med familj och vänner i ett utanförskap? Och en person som har jobb men inga vänner – är han i ett innanförskap då?
Svenhammed har två väldigt bra vänner. Medan de vuxna som han möter sorterar människor i ”vi” och ”dom” så gäller det inte när han hänger med sina kompisar.

– Vuxenvärldens värderingar
stämmer inte på dem. Han ser inte sina kompisar i termer av etnicitet och nationalitet. Han ser dem som personer.
Vilken roll spelar politiken för att människor ska få bli den de vill vara?
– Jag tycker att alla ska ges de grundläggande förutsättningarna för att kunna åstadkomma något i sitt liv – det är politikens roll. Men politiken i sig kan aldrig lyckas med integrationen, i slutändan är det upp till människorna själva. •

BOK:  ”Svenhammeds journaler” av Zulmir Becevic, Alfabeta förlag, finns i din bokhandel.

Lina Wennersten

Skriv ut text

Kommentera
Tipsa en vän

Kommentera
Rubrik
Alias
Kommentar
Din e-postadress
Skriv ordet i bilden
Skicka
Tipsa din vän om texten genom att fylla i informationen nedan.
Ett mail skickas till henne/honom med länk till texten.
Till e-post: *
Hälsning:
Ditt namn: *
Din e-post: *
* = obligatoriska uppgifter
Skicka

Andra texter

Enformig debut
Av John Antonsson
2012-02-06
Benjamin Francis Leftwich har ett coolt namn. Skivans titel, ”Last smoke before the snowstorm”, är också ganska läcker.  
Skakande samtidsminne
Av Daniel Mathisen
2012-02-03
”Sverige forever in my heart”, Niklas Orrenius nysläppta reportagebok om migration och rädsla, blottar hatets och våldets konfliktlinjer mitt ibland oss. 
Att skräckläsa
Av John Antonsson
2012-01-30
Vi känner det alltför väl. Vi ser symptomen allt för ofta. En högerradikal våg sköljer över Europa och konsekvenserna är ödesdigra.  
Underklassförakt?
Av John Antonsson
2012-01-19
Katinka jobbar på ett museum, ser cool ut när hon röker, har en snäll pojkvän och ärvda pengar. När hon ska firas på det fina lantstället ska allt bli perfekt. 
- I Afrika handlar skrivande om människors frigörelse
Av Katarina Höije
2012-01-10
Tendai Tagarira är i landsflykt för att han vågade skriva och tala öppet om förhållandena i hemlandet. I Århus har han fått en tillfällig fristad. Nu fruktar han för vad som händer om han skickas till 
Kalendern
25 februari
IKEA-teater

Pjäsen ”Ingvar – En musikalisk möbelsaga” har premiär på Malmö Stadsteater.

28 februari
R&B släpp

Estelles nya skiva ”All Of Me” släpps.

29 februari
De bor inte i Amerika

The Sounds spelar på Debaser Medis i Stockholm.

2 mars
Bioskräck

”The Devil Inside” har biopremiär.

Annons
Tidningen Frihet, Box 11544, 100 61 Stockholm. Telefon 08-714 48 00, Fax 08-714 48 00
© 2008-2012 Tidningen Frihet. Citera gärna men ange källan. Producerad av Ropson AB