Fokus SSU
 
Start
Bildreportage
Kultur/nöje
Fokus SSU
Om Frihet
Kontakt
Radio
Redaktionsbloggen
Sök på frihet.se
Sök
Avancerad sökning
RSS-flöde
Fokus SSU
Mest lästa just nu
Ouch
Artikel 2010-09-06
Miss Li, Timbuktu och Mona Sahlin på Festivalet
Artikel 2010-08-08
Oppositionen växer i Venezuela
Artikel 2010-09-01
Objuden gäst i Malmö
Artikel 2010-08-27
Livlig debatt om Afghanistan
Artikel 2010-08-04

Porrförbud?

ARTIKEL | Publicerad 2010-01-22   1 kommentar

Sexköp är förbjudet i Sverige. Ska det också vara förbjudet att betala folk för att ha sex framför en kamera? Eller är det moralistiskt? Kristin och Jesper tycker olika.


Kristin Linderoth, SSU Skåne

 Varför är det en bra idé att förbjuda porr?
- Pornografi är ett uttryck för ett samhälle där människors kroppar kan köpas för pengar. För att kvinnor ska ses som människor och inte handelsvaror är ett förbud mot pornografi ett steg på vägen. Sverige har förbjudit sexköp för att vi anser att människors rätt att slippa sälja sina kroppar väger tyngre än andras rätt att konsumera dessa. Det finns inga skäl till att det ska vara tillåtet att profitera på andra människors sexuella handlingar bara för att de sker framför en kamera.
Hur ska man dra gränsen för vad som räknas som porr?
- Vi har ju uppenbarligen lyckats dra gränsen i sexköpslagen, där det står att man inte får betala annan för att ingå tillfällig sexuell förbindelse eller göra vinning på att någon säljer sig. Den enda skillnaden är att det nu skulle gälla även när det sker framför kameran.
Många tycker att ett porrförbud är moralistiskt och att det finns en risk för att yttrandefriheten urholkas. Vad tycker du om det?
- Det har lika lite med moralism att göra som när vi säger att vi är mot kvinnomisshandel eller trafficking. För oss som är socialister och feminister handlar det om att bekämpa exploatering.
Yttrandefrihetsargumentet anfördes av vissa när barnpornografi skulle förbjudas, men hur många skulle i dag säga att de vill häva det förbudet? Lagen om yttrandefrihet syftar inte till att skydda porrindustrin, utan till att främja fri och allsidig upplysning och konstnärlig frihet. Sexköp framför kameran är varken upplysning eller konst och en utvidgad kopplerilag skulle inte ha med yttrandefriheten att göra mer än vad till exempel kvinnofridslagen har.
Men borde man inte tillåta feministisk porr som inte är könsstereotyp och där skådespelarna medverkar gratis?

- Om man ser pornografi som dokumenterade sexköp blir det ointressant att diskutera privata sexfilmer. Men för de som vill definiera pornografi på något annat sätt blir ändå diskussionen om så kallad feministisk porr en återvändsgränd. Vem ska definiera och avgöra vilka sexfilmer som är feministiska? Ska någon på en statlig myndighet sitta och F-stämpla godkända filmer? Här kan vi verkligen snacka om moralism.

  


Jesper Lindholm, SSU Stockholms län

 Varför är det en dålig idé att förbjuda porr?
- Jag är inte emot att människor ser på porr. Jag är emot hur porren ser ut. Med ett förbud riskerar vi att skuldbelägga sex och att människor utforskar sin sexualitet. Ett förbud andas konservatism där problemet är att folk har sex i stället för att problematisera maktförhållandena kring sex. Som feminist tycker jag att det är fel att sexualiteten kidnappas av mainstreamporren. Därför bör vi uppmuntra, inte förbjuda, den växande feministiska porren som ser bortom unkna maktstrukturer och som ser varje människas unika sexualitet. Älska sexet, hata sexismen.
Men det är ju olagligt att köpa sex i Sverige. Varför ska det då vara tillåtet att betala någon för att ha sex framför en kamera?
- Pornografi och prostitution bör inte likställas. Att bestämma sig för att göra porr är inte samma sak som att förlora rätten att bestämma över sin egen kropp. Utöver det, i Sverige straffbeläggs (med rätta) efterfrågan på prostitution. Men efterfrågan på porr är inte beklaglig, den är naturlig. Människor är nyfikna på sex och då är porr ett sätt att utforska sin sexualitet.
Många menar att mycket av porren är könsstereotyp och ger en skev bild av sex till de som tittar. Hur ska man motverka det?
- Jag håller med! Porren ÄR könsstereotyp och ger en skev bild av sex. Varför? För att porren är produkten av ett könsstereotypt samhälle. Den patriarkala porren krossas först då en radikal jämställdhetspolitik krossar samhällets könsorättvisor. Gällande porren borde vi stödja den feministiska pornografin, satsa på sexualutbildningen för att motverka en skev sexbild, etcetera.
Hur ska man kunna kontrollera att skådespelarna som medverkar i porrfilmerna inte tar skada?
- De som tar skada är de medverkar mot sin vilja och då är traffickingoffer värst utsatta. Vi måste bli hårdare gentemot denna moderna slavhandel genom polissatsningar och mer internationellt samarbete.

Skriv ut text

Läs kommentarer
Kommentera
Tipsa en vän

Läs kommentarerUppdatera
Stäng
 

Skrivet av Mr Glind 2010-02-08 12:04

förvirrat

när det gäller sexköp och när människor köper sex som utförs av andra framför en kamra för att sedan kunna köra omkring i en BMW så känns det fel. det är ju svårt att peka på varför det är fel. jag tror att det kan bli lättare och vettigare att fokusera på vad man förlorar i sådana handlingar, människovärdet, självkänsla. Så istället för ett förbud som kanske höjer intresset, så bygga en rörelse på människovärdet och på hur vi bygger styrka i oss och på det sättet få ett annat fokus.

med kram från Mr Glind

Kommentera
Rubrik
Alias
Kommentar
Din e-postadress
Skriv ordet i bilden
Skicka
Tipsa din vän om texten genom att fylla i informationen nedan.
Ett mail skickas till henne/honom med länk till texten.
Till e-post: *
Hälsning:
Ditt namn: *
Din e-post: *
* = obligatoriska uppgifter
Skicka
Fokusfrågan

Från och med i augusti börjar Socialdemokraterna sända reklamfilmer i TV4. Vad tycker du om dem?

Snygga och smarta. Kul att partiet lyckas nå ut med ett tydligt budskap.

Jag är besviken och hade hoppats på mer.

Varken bu eller bä.

Rösta

Andra texter

Ouch
Av Daniel Mathisen
2010-09-06
I dag släpps nästa episod i SSU:s pärlband av valfilmer, den här gången i gympasalsmiljö. Filmen kommer att spridas via Youtube och sociala medier under slutspurten. 
Oppositionen växer i Venezuela
Av Daniel Mathisen
2010-09-01
I Venezuela enas vänster och höger för att bekämpa landets korrupte president, Hugo Chávez. JAD, ungdomsförbund till socialdemokratiska moderpartiet AD, hoppas att parlamentsvalet i september ska åter 
Ã… andra sidan
Av Daniel Mathisen
2010-08-30
Frågan om att organisera papperslösa arbetare eller inte splittrar svensk fackföreningsrörelse. Alexander är emot och menar att det riskerar att skapa en ny underklass. Natasa vill tvärtom att facket  
Objuden gäst i Malmö
Av Daniel Mathisen
2010-08-27
2009 kom de första rapporterna om att Malmös fastigheter invaderats av kackerlackor. Ett år senare är skadedjuren kvar. SSU:arna i Malmö tröttnade på bostadsbolagens tomma ord och startade en kampan 
Lyssna: Festivalet
Av Becky Bergdahl
2010-08-26
Festivalet, SSU:s läger inför valet 2010, samlade 1500 deltagare från hela landet på en camping i Strömstad i en vecka. Lyssna på Frihets radioreportage därifrån. 
 
 
Tidningen Frihet, Box 11544, 100 61 Stockholm. Telefon 08-714 48 00, Fax 08-714 48 00
© 2008-2010 Tidningen Frihet. Citera gärna men ange källan. Producerad av Ropson AB