
Artikel 2010-09-06
Artikel 2010-09-01
Artikel 2010-08-08
Artikel 2010-08-04
Artikel 2010-08-27

Fråga Ellinor
"Kan kondomen fastna inuti tjejen?"
ARTIKEL | Publicerad 2010-01-29 1 kommentar

Bild: Annelie Carlström
Ellinor Eriksson är ansvarig för sexualpolitik och HBT-frågor i SSU:s förbundsstyrelse. Hon har gått RFSU:s utbildning i sexualupplysning och svarar på frågor om relationer, sex och kroppen.
Varför har killar egentligen bröstvårtor när vi inte kan använda dem till något?
– Det korta svaret är att bröstvårtorna bildas innan fostret är könsbestämt och att de därför finns på både män och kvinnor, men att mäns bröstvårtor är underutvecklade och bara kvinnor har fungerande mjölkkörtlar med mera.
Den fysiska förklaringen har förstås att göra med hormoner. I sjätte, sjunde graviditetsveckan aktiveras en så kallad sry-gen på y-kromosomen hos de foster som ska bli pojkar, vilket gör att produktionen av kvinnliga attribut avstannar, östrogennivån minskar och testosteronnivån ökar.
Det är också det som gör att det som fram till dess sett ut som blygdläppar och klitoris bildas om till pung och snopp. Att mäns bröstvårtor inte har något syfte kan ju också diskuteras, många upplever sina bröstvårtor som en erogen zon, vilket inte är helt fel.
Tjena Ellinor! Kan kondomen fasta inuti tjejen om den liksom glider av?
– Det kan gå lite fel ibland så att kondomen glider av. Se till att vara noggrann med att ta på den ordentligt, och rulla ut den ända till roten. Håll även lite koll under användningen. Har kondomen väl försvunnit och inte går att hitta, så kan den finnas i slidan. Då får man fiska efter den med fingrarna, och då brukar den gå att få ut. Är den för långt upp kan det hjälpa att krysta ner den. Det är sällan att någonting fastnar och inte går att få ut, det utrymmet finns inte riktigt. Den kan inte ta vägen någon annanstans än ut och kan alltså inte försvinna i kroppen. Är man orolig för vart den tagit vägen kan man alltid söka hjälp för att känna sig säker.
Mejla dina frågor till ellinor.eriksson@ssu.se.

Från och med i augusti börjar Socialdemokraterna sända reklamfilmer i TV4. Vad tycker du om dem?





© 2008-2010 Tidningen Frihet. Citera gärna men ange källan. Producerad av Ropson AB
Skrivet av Anton Dackenberg 2010-01-29 18:03
Män kan amma
Killar kan faktiskt använda sina bröstvårtor till amma också, något väldigt få känner till. Men vi kan förstås inte producera långt när lika mycket bröstmjölk som en kvinna kan.
http://www.alltombarn.se/du_och_barnet/man-nu-ar-det-din-tur-att-amma-1.6025