Fokus SSU
 
Start
Bildreportage
Kultur/nöje
Fokus SSU
Om Frihet
Kontakt
Radio
Redaktionsbloggen
Sök på frihet.se
Sök
Avancerad sökning
RSS-flöde
Fokus SSU
Mest lästa just nu
"Socialdemokraterna måste reformera sig"
Artikel 2010-09-20
Fråga Ellinor
Artikel 2010-01-29
Å andra sidan – sex timmars arbetsdag
Artikel 2009-10-10
Gabriel och Ellinor
Artikel 2013-04-26
Striden som ställdes in
Artikel 2013-05-21

Frihet från förr

1967

ARTIKEL | Publicerad 2011-11-08

I det första numret av Frihet 1967 ligger stort fokus på internationella frågor. Redan på lederasidan skriver man ”Äntligen försvardebatt”, sedan intervjuas försvarsminister Sven Andersson och Sveriges då kanske mest kända pacifist: Per Anders Fogelström. Författaren var ordförande för Svenska Freds- och skiljedomsföreningen och efterlyste ett starkare FN. Och så önskade han nedrustning: ”Som det nu är har vi börjat i fel ända. Vi vill fred och för den saken satsar vi stora pengar på krigsmakten! Det är ju fullstänidgt inkonsekvent!”, sa Fogelström till Frihet.

John Antonsson

Fler texter av John Antonsson ›

Skriv ut text

Kommentera
Tipsa en vän

Kommentera
Rubrik
Alias
Kommentar
Din e-postadress
Skriv ordet i bilden
Skicka
Tipsa din vän om texten genom att fylla i informationen nedan.
Ett mail skickas till henne/honom med länk till texten.
Till e-post: *
Hälsning:
Ditt namn: *
Din e-post: *
* = obligatoriska uppgifter
Skicka

Andra texter

Striden som ställdes in
Av Daniel Mathisen
2013-05-21
Socialdemokraternas kongress i Göteborg tippades bli en kraftmätning om vinster i välfärden. Men konflikt blev kompromiss när ombuden ställde sig bakom partistyrelsen. Dessutom fick SSU igenom kravet  
Frihet från förr
Av
2013-05-13
I april 2013 höll Socialdemokraterna kongress, då fanns det flera stridsfrågor som SSU:s krav på 90-dagarsgaranti och flertalet motioner om vinstförbud i välfärden. 
Ã… andra sidan
Av
2013-05-06
Arbetslösheten i västvärlden närmar sig depressionsnivåer. Samtidigt produceras det som aldrig förr. Vissa tycker att det är dags att sänka arbetstiden, medan andra menar att fler arbetade timmar är n 
Populisterna framåt i Italien
Av John Antonsson
2013-05-03
<span>Komikern Beppe Grillo och </span><span>hans Femstjärnsallians blev </span><span>största parti i det italienska </span><span>valet. Nu hoppas Italiens unga </span><span>socialdemokrater på föryng 
Gabriel och Ellinor
Av
2013-04-26
I varje nummer av Frihet ställer vi frågor till SSU:s ledare Gabriel Wikström och Ellinor Eriksson. Den här gången om Reva och S-kongressen. 
 
 
Tidningen Frihet, Box 554, 101 31 Stockholm. Telefon 08-714 48 00, Fax 08-714 48 00
© 2008-2013 Tidningen Frihet. Citera gärna men ange källan. Producerad av Ropson AB