
Artikel 2010-09-20
Artikel 2008-09-10
Artikel 2011-08-02
Artikel 2013-05-21
Intervju 2011-06-16


Bild: John Antonsson
Perspektiv på omvärlden
ARTIKEL | Publicerad 2012-03-13
Kriminalpolitik, kultur och bostäder, det var några av de frågor som diskuterades när SSU Skåne anordnade vinterns stora kurssatsning. Över 40 SSU:are träffades på en gammal scoutgård för att diskutera politik på kursen ”Vår gemensamma värld.”
Skorna ligger i hallen i det lilla huset. Någon berättar att gruppen har tur som hamnat där. Den andra gruppen är i det stora huset och där råder ”sibirisk kyla”. Här är det varmt och skönt. Om ett par timmar ska det dukas fram vegetarisk ärtsoppa och pannkakor. Vi är på scoutgården Gamlegården en bit utanför Lund i Skåne, en omgivande bokskogen har det mystiska namnet Trollskogen. Här har fyrtiotalet SSU:are från hela Skåne samlats för att lyssna på föreläsningar och diskutera politik.
I stora rummet är borden hopfösta i en klunga, där sitter hälften av kursdeltagarna för att lyssna på Johanna Storbjörk, från Kronoberg, som sitter i SSU:s förbundsstyrelse. Under hennes två första mandatperioder i styrelsen var hon ansvarig för kriminalpolitik och det är det hon pratar om den här dagen. Just innan Johanna Storbjörk kom in i rummet diskuterade deltagarna passionerat om sjukförsäkringar tillsammans med Anna-Lena Hogerud som är oppositionsråd i Lund.
Dimman utanför ligger fortsatt tät den här lördagen i februari. Bredvid scoutgårdens upphängda knutar hänger en röd fana med en knuten näve på och Johanna börjar med att presentera sig för kursdeltagarna. Och sedan är det deras tur. I rummet finns killar och tjejer som går i grundskolan, men också de som arbetar i vården och pluggar på högskolan, och så någon som är sjukskriven. Pennorna är greppade och bladen är blanka, Johanna börjar prata:
- Jag tycker att man kan bedöma samhället utifrån hur man behandlar dem som har överträtt samhällets lagar och regler.
- Vi ska prata om brottslighet, inte brottslingar.
Skillnaden i syn på brottslighet är stor mellan höger och vänster. Av tradition är det vanligare att högerpartier pratar om brottslighet och brottsbekämpning i termer av straff, medan vänster oftast pratar om orsakerna bakom brottslighet.
- Kampen för ett jämlikt samhälle är kriminalpolitik, säger Johanna Storbjörk.
Johanna säger att socialdemokratin vill ha fler patrullerande poliser, för att vända på steken, i stället för att poliserna ska vara ute på gator och torg när brott har begåtts ska de vara ute i förebyggande syfte. Hon berättar att antalet poliser ökat sedan några år tillbaka, men samtidigt har antalet civilt anställda inom polisen minskat.
En fråga som verkligen kommer upp till diskussion är upprättelse för brottsoffer, en fråga som enligt Johanna är något av en akilleshäl för vänsterns kriminalpolitik. Ragnar Blücher Sonesson håller med Storbjörk om det och berättar att han tycker att det är svårt att diskutera kriminalpolitik av just det skälet.
- Vi måste jobba mer med upprättelse, det är så svårt när man pratar med borgare och de pratar om offren, vi måste bli bättre på det, säger Ragnar.
Helgen fortsätter sedan med i samma breda anda, Riad Aliefendic pratar om bostadspolitik och tar upp Stockholms utförsäljningar av allmännyttan som skräckexempel. Peter Gustavsson från ABF besöker kursen för att prata om kultur i arbetarrörelsen och varför han tycker att det är en prioriterad fråga. Det följs sedan upp med ett besök från Arbetarteaterförbundet.
- Först hade vi tänkt titta på teater, men tänkte om och bjöd in Arbetarteaterförbundet i stället så att deltagarna fick testa på teater själva i stället. Det finns en politisk kraft i teater, säger SSU Skånes distriktssekreterare Johanna Mårtensson.
Fakta/”Vår gemensamma värld”
Kursen var SSU Skånes stora vintersatsning. Fyrtiotalet personer från hela distriktet kom dit. I vanliga fall brukar distriktet ha sina kurser på den egna kursgården Klostersågen, men på grund av det stora antalet deltagare valde man att vara på Gamlegården i Torna-Hällestad i stället. Förutom vårens distriktsårskonferens är nästa stora evenemang det årliga sommarlägret.
John Antonsson





© 2008-2013 Tidningen Frihet. Citera gärna men ange källan. Producerad av Ropson AB